Bezpieczny układ hamulcowy w samochodzie

Na zakupieniu części do układu hamulcowego nie należy oszczędzać. Zakup droższych elementów daje pewność większej trwałości oraz bezpieczeństwa jazdy.

Posiadanie prywatnego auta łączy się również z kilkoma wydatkami, z jakich najistotniej dotkliwymi są ostatnimi czasy dość regularnie wzrastające ceny paliw. Nadal jest również przymus wykupienia ubezpieczenia jak oraz coroczna opłata za kontrole wozu. Po drodze okazuje się, iż rozliczne części w wozie, w aspekcie długotrwałej korzystania ulegają zniszczeniu - powinno się wobec tegoż wyposażyć się w nowe części oraz spłacić mechanikowi za ich wymianę.

Jednymi z najistotniejszych części, które domagają się zamiany są klocki hamulcowe. Są one częścią układu hamulcowego, niezbędną jeszcze, żeby jeździło ludziom się bezpiecznie. Wytworzone zostały zasadniczo często z materiałów sztucznych, żeliwa lub także z mieszanki ciernej. Występują  nie wyłącznie w samochodach, ale w dodatku w rowerach, pojazdach szynowych, obrabiarkach.

Obowiązkowe sprawdzanie stanu hamulców

Sprawdzanie ich stanu umożliwia ominąć doniosłych awarii jak oraz weselić się komfortową jazdą. W nowszych typach wozów zainstalowane są odpowiednie czujniki, które kontrolują poziom klocków oraz tarcz hamulcowych. Sygnalizują przymus ich zamiany, co jest pokaźnym uproszczeniem dla kierowców. W autach starszego modelu takie czujniki nie występują - tu kierowcy muszą zakładać samych siebie.Sygnałem do faktu, iż klocki domagają się zamiany jest charakterystyczny dźwięk tarcia, wydobywający się w trakcie hamowania. To symbol, iż z zamianą nie mamy możliwość już oczekiwać, jak nie da rady, by drobna usterka zamieniła się w znaczniejszą awarię, jaka uniemożliwi dalszą jazdę.

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków jest szalenie łatwą czynnością, jaką mamy możliwość zrobić sami. Pierwszym etapem, jaki musimy zrobić jest ze stuprocentową pewnością oprzyrządowanie się we wszystkie potrzebne najmniejsze elementy oraz narzędzia. Następnie zdejmujemy koło, odkręcamy śrubę przy zacisku hamulcowym. Aby wyjąć stary klocek oraz wymienić jego na nowy, musimy polepszyć zacisk do góry. Przy okazji zamiany klocków, powinno się zwrócić także uwagę na poziom pozostałych elementów układu hamulcowego, głównie na tarcze, tłoczki oraz prowadnicę.

Zły poziom tych elementów może spowodować, iż wręcz nowy klocek nie będzie działał rzetelnie, albo co więcej z większą prędkością ulegnie uszkodzeniu. Prowadnice to ten szczegół układu, po którym przesuwa się zacisk. Jeśli są zabrudzone, zacisk nie może się nieograniczenie przesuwać, co spowoduje, iż nie będą należycie działać co więcej klocki hamulcowe. Dobrze jest nie zapominać o tym, żeby w okresie jakiejkolwiek zamiany klocków nasmarować prowadnice. Zwiększy to ich kondycję.

Dbanie o dobry poziom techniczny wszystkich elementów u nas w wozie umożliwia ominąć niespodzianek na drodze. Hamulce winny zostać tu pod szczególną kontrolą, ponieważ decydują one o bezpieczeństwie jazdy, pomagają ominąć stłuczek. Tych przed chwilą wspomnianych kondycję wystawiona jest na próbę w szczególności w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, w okresie opadów śniegu bądź deszczu. Mokra nawierzchnia sprawia, iż droga hamowania się powiększa - niesprawne hamulce dodatkowo ją wydłużają.